Pohjoismainen metsähistoriakonferenssi 27.–29.8.2026 Tanskan Auningissa, Det Grønne Museumissa.

Konferenssin teemana oli ajankohtainen “Humans and the Forest – Under Pressure and in Transition”, ja se käsitteli metsien vuosituhantista käyttöä Pohjolassa, metsiin nykyisin kohdistuvia moninaisia odotuksia sekä tulevaisuuden kestäviä ratkaisuja historiallisen perspektiivin kautta. Konferenssin ohjelmaan sisältyi katsauksia kunkin osallistujamaan metsien ajankohtaiseen tilanteeseen sekä maakohtaisia teemaesitelmiä Islannista, Norjasta, Ruotsista, Suomesta sekä Tanskasta ja Grönlannista. Luston Reetta Karhunkorva toi esityksessään esiin moninäkökulmaista suomalaista metsäkulttuuria ja sitä, miten erilaisten näkökulmien ja pitkän aikavälin kehityskulkujen avaaminen tukee vuoropuhelua murroksen keskellä.

Pohjoismaat jakavat paljon yhteistä metsähistoriaa, mutta maiden metsissä ja metsien käytössä on myös merkittäviä eroja. Kaikilla on kuitenkin tarve ymmärtää metsähistoriaa, jopa tulevaisuuden ratkaisujen perustana. Siksi monien muutosten vuoksi tauolle jääneen verkoston elvyttäminen koettiin tärkeäksi.

Tutustumista Tanskan kansalliseen Vihreään Museoon ja maastokohteisiin

Isäntänä toiminut Vihreä Museo (Det Grønne Museum) on Tanskan kansallinen metsästyksen, metsä- ja maatalouden sekä ruokakulttuurin museo. Uusi museokokonaisuus syntyi vuonna 2017 metsästys- ja metsämuseon yhdistyessä alueella jo aiemmin sijainneeseen maatalousmuseoon. Uuden museon tavoitteena on tarkastella laajasti ihmisen ja luonnon yhteistä historiaa ja vuorovaikutusta Tanskassa.Konferenssin aikana tutustuttiin museon kahteen uuteen näyttelyyn: Tanskan hyvinvointivaltion kehitystä ja luonnonvarojen käyttöä 80 viime vuoden aikana tarkastelevaan Under Solen -näyttelyyn sekä Tanskan metsätalouden historiaa esittelevään HUGE / STORT -näyttelyyn.

Konferenssin toisena päivänä tutustuttiin Fussingøn Naturnationalparkiin. Se on Tanskan ensimmäinen luonnonsuojelukansallispuisto, jossa yhdistyvät luonnonsuojelu, kulttuurimaiseman vaaliminen sekä luonnon ennallistaminen ja virkistyskäyttö. Lisäksi vierailtiin Løvenholmin kartanosäätiön metsissä, jossa harjoitetun metsätalouden avulla tuetaan maa- ja metsätalouden koulutusta sekä tutkimusta Tanskassa. Päivän päätteeksi tutustuttiin Kööpenhaminan yliopiston metsäalan koulutusyksikköön, Skovskolen Eldrupgårdiin, jossa järjestettiin myös konferenssiväen yhteinen illanvietto.Yhteistyön jatkumiselle saatiin myös konkreettinen askel eteenpäin, kun Luston Niina Uronen teki aloitteen seuraavan pohjoismaisen metsähistoriakonferenssin järjestämisestä Punkaharjulla Suomen Metsämuseo Lustossa vuonna 2028.

Luston osallistumista konferenssiin tuki Metsämiesten Säätiö.

Takaisin